Финансовите ви задължения към бюджета, общините, банките и частни кредитори подлежат на погасяване по давност. Анотация: Световната икономическа криза 2008-2012 г. остави много хора не само без доходи, но и със сериозни финансови задължения. Това, наред с още редица причини от политическо и социално естество доведе до масова емиграция на български граждани в чужбина. Този процес беше улеснен от влизането на България в ЕС през 2007 г. Какво се случва с тези изоставени борчове през годините и на какво основание? Пример: Български гражданин е теглил 100 000 лева кредит, обезпечен с ипотека през 2005 година. С парите си е закупил жилище. През 2010 г. вече ипотечните вноски към банката стават непоносими. Година по-късно длъжникът продава жилището на занижена заради икономическата криза цена, която е недостатъчна за покриване на задължението му. Продава всички свои активи и напуска България. Каква е съдбата на финансовите задължения при този случай? - Задължения към фиска – данъци и социални осигуровки. Съгласно уредбата в ДОПК, публичните задължения се погасяват с обща 5 годишна давност, ако не е предвиден по-кратък срок. Тази давност, обаче подлежи на прекъсване и спиране при предприемане на някакви действия от страна на данъчната администрация. Поради това, ще разгледаме така наречената абсолютна давност, която е 10 години от възникването на задължението. Да вземем по-горе описаният случай, при който през 2011 г. длъжникът продава всички свои активи и напуска страната. На 01.01.2022 г. (1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение) фискалните задължения са погасени вече по давност. Това касае и натрупаните към главницата лихви. Държавата е длъжна да отпише служебно тези вземания, след като изтече посочения срок. Много често обаче това не се случва. Тогава се налага да бъде изтеглена от сайта на НАП бланка, в която вие заявявате, че искате вашите (конкретно посочени) задължения към бюджета да бъдат заличени. Във ваш интерес е да проверите дали след разумен период от време искането ви е било обработено, уважено и съответните задължения заличени.
- Задължения към общината, където последно сте живели. Касае се за данък сгради, такса за битови отпадъци, данък върху МПС и други. Споменатото в предната точка задължение по ДОПК, да бъдат заличени погасените по давност вземания е в пълна сила задължително и за органите на общинската администрация. За съжаление това е едно от най-пренебрегваните задължения. Можете да се натъкнете на случаи, при които автомобили, които сте продали преди 15 или дори 20 години продължават да ви стоят по партида и да генерират нови и нови данъчни пасиви всяка година. Ето защо във ваш интерес е да си направите справка и да подадете заявление за заличаване на погасени по давност задължения до съответната община. В рамките на около месец, може да получите положителен резултат. На премахване подлежат също недоборите, или с други думи натрупаните наказателни лихви за закъснение на плащане. Правилото е, че производните финансови задължения следват съдбата на основното.
- И сега да преминем към банковите задължения. Това задължение към банката, което сте погасили преди напускане на страната е в поредност разноски, лихви и главница. Тоест най-малко от вашето плащане е послужило именно за погасяване на основното ви задължение. Съответно година след година сте натрупали възнаградителни, наказателни лихви и още най-различни задължения по обслужването на кредита, което обаче не сте правили. Трябва да знаете, че както главницата, така и лихвите, които са генерирани през годините подлежат на погасяване по давност. Всеки отделен случай е различен и специфичен сам по себе си, но при положение, че решите да защитавате правата си, ще се изненадате колко много ползи можете да откриете в своя защита. Важно е да реагирате при първата станала ви известна активност на банката кредитор. Най-малкото, което можете да направите е да се консултирате с правилния юрист, за да предприемете адекватни и навременни мерки.
Препоръки: Всяко от изброените задължения е отразено в съответния регистър. Във ваш интерес е да си направите съответните справки, за да имате представа, ако решите да се приберете за по-дълъг период в България какво ви очаква и ако е възможно да намалите последствията от финансовата си тежест. На следващо място е важно да поддържате актуален „постоянен адрес“ – този който е записан на гърба на личната ви карта. На него трябва да имате доверено лице, което веднага да ви информира за получени съобщения, за да имате време и възможност за своевременна и адекватна реакция. |